Pierwsza wizyta w gabinecie logopedycznym

Świadomość rodziców wzrasta, choć nie brakuje osób, które uparcie twierdzą "Zaczekaj, moje dziecko zaczęło mówić jak miało 3 lata", "pójdzie do przedszkola to się rozgada". Może tak, może nie. Na wizytę u logopedy nigdy nie jest za wcześnie, jeśli coś wzbudza Twoją niepewność zasięgnij rady specjalisty.

Jak się przygotować, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie logopedycznym? Kilka rad.

Po pierwsze: Nie jestem lekarzem, nie pracuję w kitlu. Mój gabinet nie przypomina pokoju lekarskiego. Nie mów "Pójdziemy do Pani doktor, zbada Twoją buzię", szczególnie jeśli wizyty u lekarza wzbudzają lęk dziecka.

Po drugie: Porozmawiaj z dzieckiem dokąd się wybieracie i w jakim celu. To ważne, żeby wiedziało czego może się spodziewać. Opowiedz kim jest logopeda. Staraj się mówić spokojnie i zachęcić dziecko do wizyty. Odpowiadaj na jego pytania oraz staraj się go nie stresować. Pokaż dziecku moje zdjęcia i gabinetu (FB).

Po trzecie: Przygotuj dokumentację medyczną (książeczkę zdrowia, badania laryngologiczne, audiologiczne, fizjoterapeutyczny, ortodontyczne, itp.) oraz opinie dotyczące dziecka (z poradni psychologiczno-pedagogicznej, logopedyczne itp.).

Po czwarte: Jeśli Twoje dziecko potrafi już chodzić pozwól mu samemu przekroczyć próg gabinetu (za rękę).

Po piąte: Nie karm dziecka bezpośrednio przed wizytą.

Po szóste: Pytaj, jestem po to by pokierować dalej, pokazać jak postępować.

Pierwsza wizyta to zazwyczaj początek diagnozy logopedycznej, która polega w dużej mierze na obserwacji dziecka podczas kierowanej zabawy, Zaczyna się ona od przeprowadzenia wywiadu z opiekunem dziecka, niezbędna jest również ocena funkcji prymarnych oraz ocena postawy ciała. Jeżeli wymaga tego diagnoza kieruję pacjenta na konsultację do specjalistów. Badanie logopedyczne jest bezbolesne. Jeśli dziecko nie pozwala zajrzeć sobie do buzi przekształcam do w zabawę.

Czy jedna wizyta wystarczy na postawienie diagnozy?

Nie zawsze. Postawienie diagnozy to często długotrwały proces. Wszystko zależy od zaburzenia z jakim boryka się dziecko oraz współpracy. Diagnoza jest niezbędna do opracowania planu terapii.

Rodzicu, bądź spokojny.

Dziecko wyczuwa napięcia.

W gabinecie robię wszystko, żeby wizyta przebiegła spokojnie, a dziecko czuło się swobodnie i bezpiecznie heart